Ruská štátna televízia sa potýka s odchodmi redaktorov, opúšťajú ju aj známe tváre z obrazoviek, upozornila stanica BBC. Marina Ovsjannikovová, ktorá v pondelok s plagátom odsudzujúcim vojnu na Ukrajine narušila živé vysielanie Prvého kanála, kde dovtedy pracovala, tak nie je jediná, kto sa otáča chrbtom k ruským štátnym médiám.
Na tie sa v poslednom čase znáša kritika za spôsob, akým o ruskej invázii na Ukrajinu informujú.
Ruské médiá tento týždeň napísali, že z Prvého kanála odišla moderátorka a zahraničná spravodajkyňa Žanna Agalakovová. O svojom odchode z kanála NTV potom v utorok informovala moderátorka Lilija Gildějevová, ktorá pre túto televíziu pracovala od roku 2006.
Podľa webu Lenta.ru redaktorka informáciu o svojej výpovedi zverejnila až po tom, čo odišla z Ruska. Po 30 rokoch svojho pôsobenia kanál opustil tiež spravodajca Vadim Glusker.
Zo svojho postu v televízii Russia Today (RT) rezignovala Marija Baronovová, šéfredaktorka internetového vysielania, a mnoho ďalších novinárov vrátane tých, ktorí pracovali pre cudzojazyčné vysielania.
Baronovová tento mesiac BBC povedala, že ruský prezident Vladimir Putin zničil povesť krajiny.
Kremeľ si vynucuje, aby sa v médiách o ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, informovalo ako o "špeciálnej vojenskej operácii", nie ako o vojne. Provládne médiá tiež napríklad opakujú tvrdenia Moskvy, že ruskí vojaci neútočia na ukrajinské civilné obyvateľstvo, hoci správy z Ukrajiny hovoria o opaku.
Vysielanie alebo weby radu nezávislých médií ruské úrady po začatí invázie zablokovali. Niektoré informačné zdroje potom samy pre obavy o bezpečnosť svojich zamestnancov ohlásili prerušenie svojej činnosti v Rusku.