Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.09.2017, 13:47

Človek, ktorý zmenil Slovensko. Pozrite si trailer nového dokumentu Mečiar

Kinopremiéra je naplánovaná na 12. októbra.

Človek, ktorý zmenil Slovensko. Pozrite si trailer nového dokumentu Mečiar
Zdroj: PubRes

Dokument Mečiar je autorským projektom režisérky Terezy Nvotovej, ktorá je scenáristkou aj režisérkou snímky. Prvým celovečerným dokumentom Nvotovej bola v roku 2009 snímka Ježiš je normálny!, v tomto roku mal premiéru jej film Špina.

V dokumente Mečiar mapuje režisérka dôsledky udalostí, ktoré sa udiali v čase „vládnutia“ Vladimíra Mečiara, na súčasnú slovenskú spoločnosť. Ako sama hovorí, dokument nakrútila preto, lebo ju zaujíma, aký človek to bol a čo urobil s našou krajinou. Pretože „bez hľadania cestu z lesa nenájdeme“.

Nebol prvý a nebude ani posledný. Človek, ktorého opantala moc

Mečiar bol brilantný manipulátor. Svoje politické postoje menil podľa zmeny spoločenskej situácie. Jeho metódou práce bolo zbieranie informácií o ľuďoch, ktoré mu poslúžili v príhodnom čase na ich vydieranie a diskretizáciu. Národu sa prihováral slovami, ktorým ľudia rozumeli. Buď ho milovali alebo nenávideli. Nič medzitým.

Nvotová približuje zlomové okamihy histórie aj cez osobné spomienky a zábery zo svojho detstva. Do filmu zakomponovala rodinné videá, keď sa hrávala na novinárku a nakrúcala reportáže o Mečiarovi. Vtedy ho nevnímala ako skutočného, bola ovplyvnená tým, že bol všade okolo. V dokumente sa tak konfrontujú osobné spomienky s dobovými zostrihmi zo straníckych mítingov na Pasienkoch či z prejavmi z parlamentu.

Nechýba ani návšteva Elektry, kde robí sprievodcu sám pán vily - v čase nakrúcania 71-ročný dôchodca Vladimír Mečiar. "Do politiky som prišiel z chalupy a do chalupy som sa vrátil," hovorí v dokumente Mečiar o svojom dôchodku v Elektre. Vyjadruje aj ľútosť nad tým, že ľudia dostatočne neocenili to, ako sa obetoval pre Slovensko.

Mečiarove príhovory a skutky komentujú Martin M. Šimečka, Marián Leško, Milan Žitný a ďalší novinári a politici. Divákom pripomínajú začiatky Mečiarovej kariéry, charakter jeho vlády a naj(ne)slávnejšie kauzy. Na vtedajšiu dobu si zaspomína aj Fedor Flašík, ktorý so svojou agentúrou Donar zastrešoval celý marketing mečiarovej strany.

​Dokument Mečiar vznikol v majoritnej slovenskej produkcii spoločnosti PubRes, ktorá má na konte napríklad úspešnú Učiteľku, Wilsonov či Občiansky preukaz. Koprodukčnými spoločnosťami sú česká spoločnosť Negativ a HBO Europe.

Film bude mať premiéru 12. októbra v kinách na Slovensku a v Česku. O dva dni, 14. októbra, snímku uvedie HBO a HBO GO.

Dokument Mečiar nie je prvým dokumentom o Vladimírovi Mečiarovi. V roku 1992 nakrútil Fero Fenič 20-minútový dokument o matke politika s názvom Najšťastnejší deň Anny Mečiarovej. V krátkomentrážnom dokumente spomína Anna Mečiarová na svojich štyroch synov, najmä na najstaršieho Vladimíra.

Mečiar (2017)
Dokumentárny film, 80 min.
Scenár a réžia: Tereza Nvotová
Producenti: Zuzana Mistríková (SK), Ľubica Orechovská (SK)
Majoritná produkcia: PubRes (SK)
Koprodukčné spoločnosti: Negativ (ČR) a HBO Europe (ČR)
Rozpočet: 239 627 €
Podpora: Audiovizuálny fond (2015: 49 000 €), Státni fond kinematografie (34 500 €)
Distribúcia: ASFK
Premiéra: 12. 10. 2017

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.