Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.02.2018, 19:31

J.Rezník: Nemožno ignorovať diskusiu o financovaní verejnoprávnych médií v Európe

Šéf RTVS si vie predstaviť aj financovanie zo štátneho rozpočtu, bez koncesií.

Financovanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) môžu v horizonte najbližších rokov ovplyvniť postupy iných európskych krajín pri zabezpečení verejnoprávneho vysielania. Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS to naznačil generálny riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie Jaroslav Rezník.

​​Členov Rady informoval v tejto súvislosti o stretnutí so zástupcami Európskej vysielacej únie (EBU), ktorého témou boli dynamické zmeny v oblasti financovania verejnoprávnych médií.

Rezník pripomenul, že v Rakúsku sa začala diskusia o reforme ORF a zrušení koncesionárskych poplatkov, poukázal tiež na referendum vo Švajčiarsku, ktoré má rozhodnúť o tom, či súčasný model verejnoprávneho vysielania zachovajú, alebo si štát bude objednávať verejnoprávny formát u súkromných vysielateľov. "Výsledok hlasovania určí do značnej miery, ako budú verejnoprávne médiá financované do budúcnosti," mieni generálny riaditeľ RTVS.

Zdôraznil, že svoje stanovisko o koncesionárskych poplatkov ako o základnom a najstabilnejšom pilieri nezávislého verejnoprávneho vysielania, nemení. "Na druhej strane, nemôžeme zatvárať oči pred tým, čo sa deje v iných krajinách Európy," priznal.

V tejto súvislosti spomenul i nedávne stretnutie s riaditeľom Rumunskej rozhlasovej vysielacej organizácie, s ktorým sa rozprával aj o financovaní verejnoprávnych médií. Šéf rumunského rozhlasu Georgica Severin mu priblížil doterajšie skúsenosti s financovaním prostredníctvom určenej čiastky zo štátneho rozpočtu. "Priznal, že obavy, ktoré z tejto formy financovania mal, sa nenaplnili, práve naopak, toto financovanie sa ukázalo efektívne," priblížil Rezník.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.