Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
29.10.2018, 10:10

Seriál 1890 bude mať pokračovanie. Tvorcovia pripravujú minisériu Cirkus Smrť

Projekt je zatiaľ v štádiu príprav, nakrúcať by sa malo začať v roku 2020.

Seriál 1890 bude mať pokračovanie. Tvorcovia pripravujú minisériu Cirkus Smrť
Zdroj: TV JOJ

Výpravnú dobovú detektívku 1890 vysielala JOJ na jar minulého roka. Príprava 13-dielneho seriálu trvala takmer dva roky. Režisérom projektu bol Peter Begányi, ktorý je podpísaný aj pod seriálmi Naši či Semafor.

Historický seriál 1890 nakrúcal filmárskou technológiou a podľa jeho vyjadrenia bol jeho najnáročnejšou produkciou v kariére. Súčasťou autorského tímu bola aj scenáristka Soňa Čermáková Uličná, ktorá spolupracuje s Begányim aj na Našich.

Seriál si napriek silnej konkurencii získal divákov a na dosiahnutý úspech chcú autori nadviazať novým televíznym projektom Cirkus Smrť. Na rozdiel od 1890 je pokračovanie koncipované ako trojdielna miniséria.

Detektív János Marton sa po vyriešení záhady démona vraždiaceho v kaštieli Betliar vráti do Budapešti a žandárov Černého, Nahálku a Ondríka, ktorí pomáhali pri riešení prípadu, prevelia na iné miesto. A tu sa začína príbeh Cirkusu Smrť.

„Štyri hlavné postavy z prvej série sa dostávajú do nového prostredia plného záhad, „kúziel“ a akrobacie,“ uvádza produkčná spoločnosť Piknik Pictures, ktorá pripravovala aj seriál 1890. „Charakter cirkusu nám poskytne dobré podhubie pre mágiu, tajomno, surrealitu, na ktorom vieme postaviť pútavý a napínavý kriminálny príbeh,“ dopĺňajú autori.

Zdroj: TV JOJ

Férovejšie podmienky

Celý projekt je zatiaľ v počiatočnom štádiu, nakrúcať by sa malo v roku 2020. Tvorcovia podali do Audiovizuálneho fondu žiadosť o podporu projektu, no odborná komisia fondu ho nepodporila. Rozhodnutie zdôvodnila komerčnosťou projektu a tým, že aktuálne štádium nie je dostatočné na podporu. Režisér Begányi napriek tomu pokračuje v príprave. "Stále pracujeme na scenári, pripravujeme kamerové skúšky, realizujeme obhliadky a prechádzame návrhy scén a kostýmov," hovorí pre Stratégie.

Neschválenie podpory z Audiovizuálneho fondu je pre tvorcov komplikácia, ktorú musia prekonať. "Rozhodnutie fondu rešpektujem. Osobne by som ale určite privítal zmenu zákona o AvF, ktorá by priniesla súkromným producentom férovejšie podmienky pri udeľovaní podpory z prostriedkov fondu," myslí si Begányi.

Upozorňuje na dlhodobú nespokojnosť viacerých filmárov, ktorá bola najvýraznejšie medializovaná pri podozrení na netransparentné financovanie filmu Generál o M. R. Štefánikovi. "Spôsob, akým sú dnes generované odborné komisie, nie je optimálny a neustále vznikajú rôzne šumy či podozrenia, ako naposledy pri projekte Generál. Atmosféra medzi filmármi nie je dobrá, čo napokon škodí filmovej a televíznej tvorbe ako celku," upozorňuje Begányi.

​Televízia JOJ sa k pokračovaniu seriálu zatiaľ nevyjadruje. „Oficiálne stanovisko zverejníme, až keď začneme minisériu pripravovať,“ uviedla Lucia Kulihová, hovorkyňa JOJ Group.

Produkčná spoločnosť Piknik Pictures uvažovala o pokračovaní seriálu 1890 už predtým. Najprv zvažovala druhú sériu seriálu, ktorá mala mať 13 dielov, rovnako ako prvá. V žiadosti o podporu v AvF vtedy uviedla, že v pokračovaní  zmení koncept a každý diel bude samostatným príbehom inšpirovaným skutočnými kriminálnymi prípadmi z konca 19. storočia. Tvorcovia tiež chceli posilniť komediálny prvok. Hlavnými postavami mala byť, rovnako ako v minisérii Cirkus Smrť, dvojica miestnych žandárov - Nahálka a Ondrík. Odborná komisia fondu nepodporila ani túto žiadosť.

O seriál 1890 majú záujem okolité krajiny. Práva na vysielanie zakúpila maďarská verejnoprávna televízia MTVA, odvysielala ho už s úspechom česká televízia Prima. Zaujímavosťou je, že historickú detektívku nedabovala do češtiny, ale uvádzala ju v pôvodnej verzii. Hoci to nebol prvý projekt Primy vysielaný v slovenčine, v českých televíziách to nie je bežný jav. Českí diváci nie sú na slovenčinu v televízii zvyknutí a v seriáli sa navyše používa ľudový jazyk a archaizmy. Napriek tomu mal seriál podľa televízie Prima u divákov úspech.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.