Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
31.01.2019, 09:21

Zisk Facebooku predčil očakávania, rástol ale najpomalšie za 6 rokov

Podľa analytika je najväčšia sociálna sieť po minulom roku z najhoršieho vonku.

Zisk Facebooku predčil očakávania, rástol ale najpomalšie za 6 rokov
Zdroj: socialmediatoday.com

Americká spoločnosť Facebook zvýšila v štvrtom štvrťroku príjmy o 30 percent na 16,64 miliardy dolárov a čistý zisk na 6,88 miliardy dolárov zo 4,24 miliardy pred rokom. Hoci rast zisku bol najpomalší za viac ako šesť rokov, firma pokorila očakávania analytikov a jej akcie po oficiálnom uzavretí trhov posilnili o takmer deväť percent, uviedla agentúra Reuters.

Zisk na akciu sa zvýšil na 2,38 dolára z 1,44 dolára pred rokom, zatiaľ čo analytici, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, predpovedali 2,19 dolára. Tržby odhadovali na 16,4 miliardy dolárov.

Od júla, kedy firma prvýkrát varovala, že rast jej zisku a príjmov by sa mohol spomaliť, jej akcie stratili tretinu hodnoty a cena sa stále pohybuje na úrovni dvojročného minima.

Podľa analytika zo Investing.com Harisa Anwara je prevádzkovateľ najväčšej sociálnej siete sveta z najhoršieho vonku. "Napriek všetkým ranám za posledný rok jeho reklamná činnosť a účasť užívateľov neboli ovplyvnené," povedal.

Celkové výdavky firmy v štvrťroku medziročne stúpli o 62 percent na 9,1 miliardy dolárov, zatiaľ čo prevádzková marža sa znížila na 46 percent z 57 percent.

Napriek problémom sa spoločnosti podarilo získať nových používateľov, najmä v Indii, Indonézii a na Filipínach. Cez 2,7 miliardy používateľov použije každý mesiac aspoň jednu aplikáciu, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku to bolo 2,6 miliardy. Počet mesačných aktívnych užívateľov Facebooku stúpol o 2,2 percenta na 2,32 miliardy. Analytici čakali, že počet užívateľov dosiahne 2,3 miliardy.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.