Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
05.11.2020, 12:00

Křetínský vystúpil proti dohode, ktorú Google ponúka médiám

Americkú firmu kritizuje za to, že zneužíva nepriaznivú finančnú situáciu menších médií.

Křetínský vystúpil proti dohode, ktorú Google ponúka médiám
Zdroj: Variety

Český podnikateľ a majiteľ mediálnej skupiny CMI France Daniel Křetínský vystúpil proti dohode, ktorú americká internetová spoločnosť Google ponúka francúzskym tlačeným médiám.

Napísal to v príspevku zverejnenom na webe francúzskeho ľavicového denníka Libération. Křetínský vlastní niekoľko francúzskych magazínov, ako je Elle, Marianne, Version Femina a Télé 7 Jours. V príspevku tvrdí, že dohoda nie je spravodlivá, a preto ju nepodpíše.

Křetínský v texte pripomína, že regulovať veľké internetové spoločnosti sa už so svojou smernicou pokúsila Európska únia a Francúzsko potom bolo prvou krajinou, ktorá ju začlenila do svojej legislatívy.

Google, ktorý čelí kritike za to, že vo svojom vyhľadávači verejnosti zadarmo sprístupňuje spravodajstvo, tak musel s francúzskymi vydavateľskými spoločnosťami a s tlačovými agentúrami začať jednať o platbách za využívanie ich obsahu.

Zmluva nie je pre médiá výhodná

Křetínský ale uvádza, že zmluvu, ktorú americká firma jeho tlačeným médiám teraz ponúka, nepodpíše, pretože pre nich nie je výhodná. V texte rozoberá rad dôvodov, od právnych až po finančné. Google podľa jeho názoru nepochopil ducha zákona a namiesto toho, aby sa snažil odmeňovať novinárov a médiá spravodlivo a transparentne a rešpektoval ich autorské práva, snaží sa ich kúpiť a vnútiť im svoj model.

Americkú firmu kritizuje tiež za to, že zneužíva nepriaznivú finančnú situáciu menších médií. V závere uisťuje, že jeho CMI France je pripravená a finančne vybavená na to, aby sa mohla brániť na súde ako sama za seba, tak aj v mene všetkých malých vydavateľov a novinárov, ktorých by podpis takejto dohody poškodil.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.