StoryEditor

Peter Bebjak nakrúca Vianočné želanie: Rozprávka je pre mňa ďalšia výzva

16.05.2018, 15:10
Autor:
TASRTASR
Rozprávku odvysiela RTVS počas tohtoročných vianočných sviatkov.

Kúzla, mágia, zámocké komnaty, zakliaty les, škriatkovia, králi, a samozrejme, víťazstvo dobra nad zlom. To všetko nebude chýbať v pripravovanej rozprávke RTVS Vianočné želanie, ktorú Jednotka uvedie počas tohtoročných vianočných sviatkov.

Natáčanie zimných scén v Zuberci - v dedine, v ktorej žije hlavný hrdina nevidiaci kováč Martin (Richard Autner), už majú filmári za sebou. Tento týždeň sa hradné podzemie Červeného Kameňa na štyri dni premenilo na zakliaty zámok kráľa Svaroga (Lukáš Vaculík), od ktorého sa odvíja začiatok celého príbehu.

Lukáš Vaculík ako kráľ Svarog / DNA production

​Podľa režiséra Petra Bebjaka bolo natáčanie v Zuberci náročné z hľadiska podmienok, pretože práve v tom čase udreli silné mrazy a arktické teploty potrápili celý štáb najmä pri nočných scénach, kedy pocitová teplota klesala k -30 stupňom Celzia.

DNA Production

​„Na Červenom Kameni bolo zase veľa kaskadérskych a trikových vecí, ktoré sme museli dopredu rozkresliť a pripraviť, aby sme si to natáčaním neskomplikovali v rámci postprodukcie,“ priblížil režisér Bebjak.

Vianočné želanie / DNA Production

​V máji sa pokračuje na moravskom hrade Bouzov. Posledné zábery kúzelnej krajiny vzniknú v júni v Adršpašských skalách počas plnej turistickej prevádzky. Túto časť natáčania považuje Peter Bebjak za najťažšiu. „Budeme tam musieť robiť veľa trikových záberov tak, aby to divák vo finálnej verzii nespozoroval,“ poznamenal.

Pre režiséra, ktorý má na svojom konte množstvo úspešných a oceňovaných seriálov a filmov ako Čiara, Marhuľový ostrov či Čistič, ide o prvú rozprávku. „Páči sa mi, keď je každý jeden film niečím iný, žánrom, rozprávaním, príbehom a rozprávka je pre mňa ďalšia výzva, že si môžem niečo nové vyskúšať a naučiť,“ prezradil s tým, že v budúcnosti by veľmi rád režíroval kino rozprávku.

Tomas Maštalír ako Vlkan / DNA Production

​Pochvaľoval si aj prácu s protagonistami Vianočného želania. „Sú to veľmi dobrí a kvalitní herci a hlavne to robia pre to, že majú túto prácu radi,“ dodal Peter Bebjak. Okrem Richarda Autnera a Lukáša Vaculíka sa diváci RTVS môžu tešiť na Jána Galloviča, Simonu Kollárovú, Tomáša Maštalíra, Csongora Kassaia či Juditu Hansman.

Princezná Simona Kollárová / RTVS

​Vianočné želanie vzniká v spolupráci s DNA Production a režisérom Petrom Bebjakom, ktorý ma na konte seriály ako Za sklom, Odsúdené, Dr. Ludsky alebo Spravedlnost pre Českú televíziu, ktorej práva na sfilmovanie kúpila produkčná spoločnosť Pearl Street Films, ktorú vlastnia hollywoodski herci a producenti Ben Affleck a Matt Damon. V súčasnosti pripravuje pre TV JOJ minisériu Trhlina na motívy rovnomennej úspešnej knihy Jozefa Kariku a film Správa podľa knihy Čo Dante nevidel o úteku dvoch Slovákov z koncentračného tábora Osvienčim.

Richard Autner ako kováč Martin / DNA Production

O čom je rozprávka Vianočné želanie:

Kráľ (Ján Gallovič) je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela (Simona Kollárová), sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga (Lukáš Vaculík), ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo, po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastaví sa v dedine a vyhľadá kováča Martina (Richard Autner), dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý. Keď sa princezná nevracia z nebezpečnej cesty, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, ktorý mu za sladkú buchtu poskytne dobré rady a veselú spoločnosť.

​Napriek tomu, že Martin nevidí, dokáže si poradiť so všetkými prekážkami - so zákernou ježibabou (Csongor Kassai) aj so svojím najväčším protivníkom – mocným čarodejníkom Vlkanom (Tomáš Maštalír), pôvodcom všetkého zla. Martinovi sa jeho slepota v rozhodujúcej chvíli paradoxne stane výhodou – zakliaty kráľ Svarog, odsúdený k večnej samote, ho nemôže zmeniť na kameň. Martin poráža zlo a získava princeznú aj kráľovstvo nie napriek svojmu hendikepu, ale práve vďaka nemu. Klasický motív ľudovej rozprávky tak dostáva nový zaujímavý obsah.

01 - Modified: 2018-07-02 14:11:58 - Feat.: 0 - Title: Režisér Peter Bebjak: Máme o sebe mylnú predstavu, že sme vysnívaná krajina 02 - Modified: 2018-04-06 07:13:24 - Feat.: 0 - Title: Slovenskí producenti uspeli vo svete. Ben Affleck a Matt Damon kúpili práva na ich seriál 03 - Modified: 2018-03-31 10:32:39 - Feat.: 0 - Title: Režisér Bebjak nakrúca minisériu podľa bestselleru Trhlina 04 - Modified: 2018-04-08 20:34:48 - Feat.: 0 - Title: Režisér Čiary nakrúca pre RTVS vianočnú rozprávku. Práve filmuje v Zuberci 05 - Modified: 2018-01-28 17:42:18 - Feat.: 0 - Title: Režisér Čiary pracuje na novom filme. Bude o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu
01 - Modified: 2021-04-29 11:24:35 - Feat.: - Title: Ďalšie ocenenie pre minisériu Herec. Stala sa víťazom Prix CIRCOM 02 - Modified: 2021-03-31 16:57:29 - Feat.: - Title: Režisér Bebjak nakrúcal v Trnave film pre RTVS 03 - Modified: 2021-03-08 07:55:59 - Feat.: - Title: Slováci si z Českých levov odniesli štyri sošky. Zabodovali aj v kategórii Najlepší televízny film alebo miniséria 04 - Modified: 2021-02-11 07:02:37 - Feat.: - Title: Režisér Bebjak a producent Šesták: Správa nám má ukázať cestu, ktorou sa znova nevydať 05 - Modified: 2021-02-09 10:03:12 - Feat.: - Title: Padla prvá klapka televízneho filmu Jozef Mak. Pre RTVS ho nakrúca režisér Bebjak
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
26. január 2023 02:25