Ako sme už v novembri informovali, Rezort financií naplánoval na budúci rok Rade pre vysielanie a retransmisiu (RVR) príjmy vo výške 340 000 eur namiesto pôvodne navrhovaných 170 000. Keďže väčšinu príjmov rady tvoria financie z vybraných pokút, RVR bude mať problém plánovanú sumu naplniť. Po rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá to povedal predseda rady Miloš Mistrík. "To asi nie sme schopní naplniť," povedal vtedy Mistrík s dodatkom, že takto ostáva v rozpočte RVR zabudované potenciálne riziko.
Medzinárodný tlačový inštitút IPI a IPI Slovensko dnes zverejnili stanovisko k navrhovanému rozpočtu Rady pre vysielanie a retransmisiu. Navýšenie príjmovej časti rozpočtu Rady by podľa nich mohlo viesť z zvýšenému tlaku na elektronické médiá: "Rada bude musieť udelovať viac a vyšších pokút, ak by mala planovaný príjem naplniť."
Plné znenie oficiálneho stanoviska:
IPI a IPI Slovensko sa obávajú zvýšenia pokút udeľovaných RRTV
Medzinárodný tlačový inštitút IPI, Medzinárodný tlačový inštitút IPI Slovensko ako i SEEMO (South East Europe Media Organisation) vyjadrili znepokojenie z toho, že navrhované zmeny v príjmovej časti rozpočtu na rok 2014 pre Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR) by mohli ohroziť nezávislosť regulátora, a tým aj viesť elektronické médiá k autocenzúre.
Návrh štátneho rozpočtu, v súčasnosti prerokovávaný v NRSR, predpokladá zníženie štátnej dotácie pre RVR a súčasne viac ako zdvojnásobuje rozsah vlastných príjmov Rady.
Výbor NRSR pre kultúru a médiá v novembri schválil navrhované opatrenia štátneho rozpočtu, ktoré znižujú štátny príspevok pre RVR z takmer 1.9 milióna eur, ako tomu bolo v rokoch 2012 a 2013, na 1,13 milióna eur na rok 2014. Súčasne návrh rozpočtuje vlastné príjmy Rady na 340 000 eur, čo je o viac ako 100 % oproti predchádzajúcim rokom. Podľa Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc bol rozpočet príjmov Rady pre rok 2013 stanovený na základe priemeru reálnych príjmov v rokoch 2010 – 2012 a až 97 % príjmov RVR pochádza z pokút udelených vysielateľom.
"Politici by nemali určovať minimálne príjmy z pokút určovaných vysielateľom formálne nezávislým regulátorom," povedala manažérka pre slobodu médií IPI Barbara Trionfi.
"Schopnosť regulátora rozhodovať nezávisle a nestranne o porušeniach zákona a o pokutách z toho plynúcich môže byť spochybnená, ak externá autorita, v tomto prípade MF, určuje sumy, ktoré Rada je povinná vybrať, najmä ak výška sumy výrazne prekračuje sumy vybrané na pokutách za posledné roky," dôvodí Barbara Trionfi.
Takýto postup vzbudzuje dôvod k obavám, že obrovský nárast príjmovej časti rozpočtu regulátora, ktorý je pre RVR záväzný pod hrozbou zníženia príspevku zo štátneho rozpočtu na ďalší rok, ak by nebol príjmový ukazovateľ naplnený, môže viesť regulátora udeľovať pokuty vysielateľom aj za zdanlivé priestupky a zvyšovať ich objem. Je obava, že by sa to mohlo týkať najmä vysielateľov, ktorí prezentujú pre vládu a iné štátne inštitúcie nepríjemné názory. A to by mohlo viesť k zacykleniu: k zvýšenej miere autocenzúry v médiách ako i zvýšenému tlaku na regulátora, aby naplnil rozpočtované príjmy.
Zákon o vysielaní a retransmisii dáva Rade pre vysielanie a retransmisiu, ktorej členov volí NRSR, právomoc udeľovať sankcie za porušenia zákona o vysielaní a retransmisii. Sankciou môže byť napríklad upozornenie na porušenie zákona, ale tiež pokuty v rozsahu od 99 - 165 959 eur, o výške ktorých rozhoduje Rada podľa druhu porušenia a úvahou podľa závažnosti porušenia zákona.
NRSR na návrh ministerstva financií každoročne určuje a schvaľuje pre RVR ročný rozpočet, ktorý obsahuje sumu štátneho príspevku, ako i príjem z poplatkov a pokút vybraných od vysielateľov. Príjem Rady je priamym príjmom štátneho rozpočtu.
Zákon o štátnom rozpočte podla ANRTS umožňuje ministerstvu financií znížiť príspevok štátu pre RVR pri neplnení povinností, do čoho možno zaradiť aj neplnenie príjmovej čast rozpočtu.
Ministerstvo financií ako predkladateľ návrhu rozpočtu zatiaľ neposkytol vysvetlenie k očakávanému navýšeniu príjmov RVR, čo vedie k obavám, že zákonodarca sa snaží o vyrovnávanie rozpočtu aj čo sa týka RVR, ale tentoraz na úkor nezávislých médií.
Návrh Zákona o štátnom rozpočte 2014 prerokovávaný v NRSR predpokladá deficit vo výške 2,8 % HDP, čo napĺňa Európskou komisiou povolený limit deficitu pod 3 % HDP. Analýza tohto rozpočtu Európskou komisiou síce predpokladá deficit vo výške 3,2 %, avšak Ministerstvo financií vyhlásilo, že vzhľadom na zlepšený výber daní rozpočtové kritéria, teda deficit pod tri percentá HDP, splnia.
Za IPI a IPI Slovensko stanovisko poskytol
Pavol Múdry
Podpredseda Výkonnej rady IPI
Predseda Správnej rady IPI Slovensko
Zdroj: mia