Britský denník The Guardian uverejnil na svojom webe článok, odhaľujúci interné dokumenty sociálnej siete Facebook. Podľa nich inštruuje svojich zamestnancov, ktorí kontrolujú obsah pridávaný používateľmi.
Facebook aktuálne zamestnáva 4 500 "moderátorov obsahu" a nedávno oznámil, že plánuje prijať ďalších 3 000. Podľa The Guardian nie je ale ochotný informovať o žiadnych ďalších detailoch ohľadom ich aktivít, ani o rozmiestnení "hliadok" vo svete.
Nevhodný obsah na sociálnej sieti je už dlho zdrojom kontroverzie. Prostredníctvom Facebooku sa vedú politické kampane, šíri sa násilný či mládeži nevhodný obsah. Používatelia sú následne blokovaní, či ich kontá rušené, problém sa ale nedarí riešiť a je globálny.
V dokumentoch, ktoré opisujú v článkoch na webe Guardianu sa píše, ako postupovať v minimálne piatich prípadoch obsahu, ktorý musí byť riešený.
Ide napríklad o pomstychtivý pornografický obsah (revenge porn). Ten má tri príznaky, podľa ktorých ich moderátor môže odhaliť a následne vykonať príslušnú akciu.
Druhým problémom je vyhrážanie sa a podnecovanie k násiliu. Inštrukcie rozlišujú medzi ochranou osobností (napríklad politikov) a formuláciami, ktoré sa za dôveryhodné vyhrážanie nepovažujú. Násilie na zvieratách môže byť takisto zakázané, ak je dostatočne vizuálne.
Kontroverzná je na Facebooku akákoľvek nahota. Nahota vytvorená ručne je povolená, digitálna nie. Výnimkou je nahota v súvislosti s holocaustom, tá je prípustná. Videá z pôrodov sú prípustné, pokiaľ neobsahujú nahotu.
Problémom Facebooku je aj jeho veľkosť a globálny dosah. Podľa článku správcovia siete vyhodnocujú mesačne 6,5 milióna statusov, nepochádzajúcich od skutočných používateľov, ale z fejkových účtov.
Nie všetky problémy používateľov v jednej kultúre sú automaticky problémami používateľov v inej. Facebook má pravidlá na zisťovanie informácií o dohodnutých športových zápasoch, či kanibalizme. Lokálne špecifiká - napríklad v malých populáciách ako je tá Slovenská - sú takisto zatiaľ pod rozlišovacou schopnosťou sociálnej siete.
Sociálna sieť je aj v Európe pod tlakom politikov, pretože sa jej prostredníctvom vykonávajú diskreditačné a iné politické kampane, často presahujúce geografické lokality a sledujúce globálne záujmy.