StoryEditor

Prečo by sa médiá mali zbaviť reklamy na chudnutie?

Reklama sľubujúca zázraky na počkanie je pre online médiá veľmi výnosná. Napriek tomu by sa jej médiá mali vyhnúť veľkým oblúkom.

Zoznámte sa s Jankom. Pracuje ako robotník v závode na výrobu áut. Aj keď je to človek jednoduchý, je zodpovedný, pracovitý a svojej rodine by zniesol aj modré z neba. Nemá veľa času na oddych a preto málo cvičí, stravuje sa rýchlo a nie moc zdravo. Aj preto má Janko nadváhu, čo mu spôsobuje ďalšie zdravotné problémy.

Jedného dňa odporučí Jankovi jeho kolega a kamarát Jožko zázračné tabletky na chudnutie. 

Už do dvoch hodín schudne neuveriteľné 2 kilogramy, a do mesiaca 20 kilogramov. Tablety sú síce drahé, ale sú práve v akcii s 50% zľavou a koniec koncov čo je drahé, to je dobré.

Janko si teda tablety kúpi a už po pár týždňoch zistí, že to vôbec nefungovalo, iba vyhodil ťažko zarobené peniaze. Že to bola klamlivá reklama, že Jožkove odporúčania boli falošné a že získal od výrobcu províziu za to, že mu drahé tablety predal.

Od tej doby sa Janko už s Jožkom nekamaráti. Cíti sa podvedený, okradnutý, že sa na jeho achilovej päte priživil jemu blízky človek, ktorému tak veril.

Médiá, budovanie dlhodobého vzťahu a chudnúca reklama

Pre médiá je najdôležitejšia priama návštevnosť, t. j. keď človek napíše adresu stránky priamo do prehliadača. Lojálny užívateľ sa zvyčajne najlepšie monetizuje, pretože vidí najviac reklamy, má najvyšší konverzný pomer, poprípade odporúča web svojim kamarátom a známym.

Takýto traffic síce nič nestojí, napriek tomu je najdrahší. Vybudovať si lojálneho návštevníka, ktorý v záplave informácií a možností na internete príde priamo na web, je výsledkom dlhodobej snahy, tvorby kvalitného relevantného obsahu a budovania značky.

Ak si médiá chcú budovať vzťah so svojimi návštevníkmi a ak chcú, aby sa pravidelne vracali, nemali by skúšať ich inteligenciu či im klamať. Používatelia predpokladajú, že zvrejnené informácie sú pravdivé a prevádzkovateľom webu overené. Očakávajú to ako od obsahu, tak aj od reklamy.

archív

Rýchlo zbohatni

Ako by ste sa cítili, ak by vám blízky človek odporučil produkt sľubujúci zázračné chudnutie, rast svalov a iných orgánov tela v rekordne nízkom čase, schopnosť naučiť sa cudzie jazyky za 2 týždne a stať sa milionárom prácou z domu? Boli by ste hneď pohoršení a cítili sa dotknuto, že takto lacno zapredáva vašu dôveru. Alebo by ste na jeho radu dali, produkt si za veľa peňazí kúpili. A boli ešte viac sklamaní a pohoršení o pár týždňov neskôr, keď by vyšlo na povrch, že vám takto hlúpo klamal.

Čo na to odborník?

Odborník na zdravú stravu, Dr. Bukovský, vidí produkty sľubujúce až neuveriteľne rýchle chudnutie či rast svalov ako mystifikáciu a vyhodené peniaze. Podľa zloženia prípravky neobsahujú nič, čo by mohlo vyvolať sľubované drastické chudnutie bez toho, aby konzumenti upravili stravu a cvičili. Logicky vyvodzuje, že ak by existoval takýto zázračný spôsob chudnutia, všetko ostatné by stratilo zmysel a miesto na trhu. Internet je však plný klamlivých reklám, ktoré sú nastavené tak, že neexistuje žiadna reálna možnosť domáhať sa právnej zodpovednosti na strane predajcu. Tieto firmy dokonca samé použili jeho osobu v reklame bez toho, aby im na to udelil súhlas.

Slová Dr. Bukovského potvrdzuje aj jedna z mnohých reakcií, ktorú zaslal oklamaný návštevník do redakcie jedného z najčítanejších online magazínov u nás:

Predmet: Sťažnosť

Text pripomienky: Ponuka na kurz cudzieho jazyka nachádzajúca sa na vašej stránke je obyčajný podvod. Naletel som na podobnú ponuku dňa 15.7.2016, zaplatil som 66 € platobnou kartou a dodnes som nedostal ani kurz. ani vrátenie peňazí. Peniaze boli poukázané na nejakú poľskú firmu, ktorá nemá ani mailovú adresu. V reklame nie je nikde uvedený žiadny kontakt na obchodníka.

Na písomnú reklamáciu firma Alduin Limited s adresou ul.Swiaty Marcin 29/8, 61-806 Poznaň nereaguje. Prosím, pomôžte odhaliť tento podvod!

archív

Prečo sú weby vydavateľov plné takéhoto odpadu?

Pretože peniaze

Promované produkty dávajú nádej zúfalým alebo lenivým ľuďom. Prípadne tým, ktorí nevedia, že v zdravom životnom štýle, učení či poctivej práci skratky neexistujú. Výroba takýchto produktov je drahá asi ako piliny, pričom sa predávajú za desiatky eur - samozrejme „po 50% zľave a iba dnes, tak kupujte rýchlo!“. Vzniká tak obrovská marža, z ktorej veľká časť ide práve do klamlivej reklamy, ktorá vytláča tú slušnú.

Túto reklamu vidia návštevníci, ktorí podvedome dôverujú médiu, že reklamu schválilo, že by predsa nepropagovalo niečo, čo je nezmysel. Ako budú jeho pocity po vyskúšaní zapadať do konceptu budovania dlhodobého vzťahu?

Ďakujem, neprosím

Problém s podobnými klamlivými reklamami majú vydavatelia po celom svete.: “Každý publisher, ktorého poznám, neznáša tento typ inzerentov, ale miluje šeky, ktoré mu vypisujú, vyjadril sa rešpektovaný americký novinár Jeff Jarvis.

Vplyv na reputáciu vydavateľa je dlhodobý a ťažko merateľný. Obchodníci fungujú v krátkodobých, mesačných či kvartálnych cykloch, a len občas nájdete niekoho, kto podobný typ reklamy odmietne.

Je však nevyhnutné, aby sa vo vedeniach online médií pozerali aj za roh a neuverejňovali inzerciu, ktorá hazarduje s ich vierohodnosťou a škodí ich biznisu. Pretože všteci chceme, aby internetový obchod fungoval ešte veľa rokov.

Zaujímajú Vás online médiá a svet publishingu?

Zadajte Váš email a žiadna téma Vám neunikne!

01 - Modified: 2018-09-17 19:17:30 - Feat.: - Title: Omyly a fenomény komunikácie: Kvalitne? Lacno? Rýchlo? Nedá sa všetko naraz 02 - Modified: 2018-09-04 13:11:59 - Feat.: - Title: Omyly a fenomény komunikácie: Princíp kontrastu 03 - Modified: 2018-07-23 17:32:52 - Feat.: - Title: Dokáže performance marketing budovať značku? 04 - Modified: 2018-07-24 07:15:14 - Feat.: - Title: Ako byť obľúbeným klientom? Skúste štyri veci, ktoré fungujú 05 - Modified: 2018-07-09 08:24:15 - Feat.: - Title: Starajte sa, nebojte sa. Na veľkú zmenu stačia aj tieto tri jednoduché rady
menuLevel = 2, menuRoute = news/blogy, menuAlias = blogy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. september 2023 15:25